• Kategorie
  • Szukaj
  • Owijki i bandaże bokserskie

Boks, zwany również pięściarstwem, jest jednym z najstarszych sportów świata. Jest on dyscypliną sportową polegającą na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników, według określonych zasad przy ograniczonym polu uderzeń. Niegdyś walki prowadzono na gołe pięści, co powodowało nie tylko duże obrażenia u przeciwnika, doprowadzające niekiedy nawet do śmierci, ale też groziło kontuzją samego atakującego. Dopiero z czasem zaczęto stosować rękawice bokserskie i inne akcesoria. Początkowo nakładano tylko jedną rękawicę na prawą dłoń, gdyż lewa służyła do obrony i parowania ataku przeciwnika. Owijki bokserskie, nazywane również bandażami bądź taśmami, miały właśnie zabezpieczać dłoń przed urazami. Początkowo stosowane były na lewej dłoni – tej, na której nie noszono rękawicy. Miały stabilizować i zabezpieczać nadgarstek wraz ze śródręczem przed urazami. 


Początkowo były to jedynie zwykłe bandaże, którymi ciasno oplatano lewą dłoń, jednak wraz z popularyzacją boksu jako dyscypliny sportowej, ulepszono stosowany sprzęt i akcesoria, w tym również bandaże bokserskie. Niektórzy błędnie zakładają, że są one zamiennikiem rękawic, jednak nic bardziej mylnego. Stosuje się je jednocześnie z rękawicami bokserskimi. Dziś różnią się one nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale również długością oraz szerokością, dzięki czemu na rynku jest szeroki wybór asortymentu różnych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu BroSport, gdzie znajdą Państwo bogaty asortyment profesjonalnych owijek bokserskich.

Bandaże bokserskie – dlaczego są takie ważne?


Zastanawiając się, czy stosować taśmy do boksu, należy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: czy uprawiasz boks zawodowy, czy też trenujesz rekreacyjnie w domu? Od wielu lat obowiązują przepisy międzynarodowych federacji i związków pięściarskich obligujące zawodników do noszenia bandaży bokserskich. Mają one za zadanie przede wszystkim chronić dłonie i nadgarstki zawodników od kontuzji, które mogłyby na długi czas wykluczyć ich z powrotu do aktywności fizycznej. Brak stosowania owijek bokserskich lub ich nieprawidłowe zakładanie może powodować między innymi: zwichnięcia, złamania i inne urazy kości nadgarstka lub kości śródręcza oraz uszkodzenia paliczków, a czasem nawet też urazy kości strzałkowej. Jest to szczególnie widoczne w przypadku początkujących pięściarzy wychodzących z błędnego założenia, że im mocniej uderzają, tym lepiej walczą. Dlatego też osoby uprawiające tę dyscyplinę w bardziej profesjonalny sposób, wiedzą, że nie tylko ich prawidłowe założenie ma znaczenie, ale również dobranie odpowiedniego egzemplarza. W ofercie BroSport znajduje się szeroka oferta bandaży bokserskich renomowanych producentów, jak: MASTERS FIGHT EQUIPMENT, DBX BUSHIDO, TOP TEN czy Outlaw dostępne w różnych rozmiarach (od S do XL). 

 

Koniecznie zobacz też tarcze bokserskie | ochraniacze na piszczele | worki treningowe