Osoby decydujące się na trenowanie mieszanych sztuk walki, muszą pamiętać o doborze niezbędnych akcesoriów. Podstawą są oczywiście wysokiej jakości rękawice MMA, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa, jak i komfortu podczas ćwiczeń. Powstały one właśnie z myślą o treningu MMA, chociaż korzystają z nich także inni sportowcy. Charakteryzują się dużą przewiewnością, ponadto waga rękawic mma jest niższa od rękawic bokserskich. Co ważne, modele te pozwalają na zachowanie pełnych możliwości chwytnych i stabilności dłoni oraz nadgarstków.

 

Typy rękawic mma

Jeśli chodzi o wybór typu rękawic mma, dzieli się je na modele treningowe i sparingowe. 

 

  • rękawice treningowe mma- są wypełnione mniejszą ilością pianki i cieńsze, co za tym idzie ich waga jest niska. Pozwalają przy tym na pewny chwyt. Najczęściej zalecane są do używania przy ćwiczeniach z tarczami, workiem, do treningu chwytów tudzież w walce w parterze. Warto pamiętać, że takie akcesoria treningowe mma nie ochraniają kciuka, z tego względu są kierowane do osób doświadczonych, a nie amatorów sztuk walki. Z uwagi na lżejszą budowę oraz otwarte palce umożliwiają lepszą kontrolę chwytu, a także zwiększenie zadawanych obrażeń. Nie nadają się do wykorzystywania podczas sparingów,
  • rękawice mma sparingowe- to modele większe i bardziej zabudowane, które ochraniają kciuka, jak i pozostałe palce. Z uwagi na taką konstrukcję, utrudniają one chwyt. Ten model rękawic składa się z wielu warstw wypełnionych pianką o wysokiej gęstości, dzięki czemu skutecznie amortyzuje zadawane ciosy. Jego budowa jest gruba, masywna, przez co znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji.

Wybór typu rękawic mma musi być więc dostosowany pod umiejętności danej osoby, jak i rodzaj ich zastosowania.

 

Jakie rękawice mma wybrać?- materiał wykonania

Rękawice do mieszanych sztuk walki mogą być wykonane z naturalnych bądź syntetycznych materiałów. Wybór danego tworzywa wpływa w dużej mierze na to, jak długo rękawice mma posłużą swojemu użytkownikowi. Produkty skórzane są droższe, ale przy tym bardziej wytrzymałe. Skóra gwarantuje przy tym lepszą wentylację, jest wygodna i trwała. To dobra propozycja zwłaszcza dla osób ćwiczących regularnie. Rękawice mma z syntetycznego materiału to propozycja dla osób początkujących. Polecane są zwłaszcza te z antybakteryjną wkładką ochraniającą dłonie przed rozwojem bakterii.

 

Jaki rozmiar rękawic mma dobrać?

Firmy produkujące rękawice grapplingowe oferują swoim klientom rękawice MMA w rozmiarze S, M, L czy XL. W zależności od danej marki i modelu ich wymiary mogą się jednak trochę różnić. Chcąc wybrać dopasowany produkt, trzeba wcześniej zmierzyć szerokość dłoni, a następnie porównać uzyskaną wartość z tabelą rozmiarów konkretnego modelu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając model rękawic mma?

W sprzedaży dostępne są akcesoria z ochroną kciuka i bez. Wybór danego rozwiązania jest kwestią indywidualną. Doświadczeni zawodnicy wolą nie tejpować kciuka, ponieważ pozwala im to na lepsze czucie i siłę chwytu. Jeśli chodzi o trening na sprzęcie, zabezpieczenie kciuka jest niezwykle istotne. Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj zapięcia. Dobre rękawice mma posiadają szeroki i solidny rzep, który umożliwia samodzielną regulację usztywnienia nadgarstka. Taśma powinna być długa, aby zapewniać odpowiednie usztywnienie. Dla wielu zawodników sztuk walki istotny jest też sam design rękawic, który powinien pasować do sportowego stroju.

Wybór rękawic mma jest więc złożonym procesem, a przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na wszystkie najważniejsze kwestie. Wybrany model musi być przede wszystkim wygodny oraz bezpieczny. 
Wszystkie rodzaje rękawic do mma znajdziesz na naszej stronie :) Zapraszamy