• Kategorie
  • Szukaj
  • Owijki i bandaże bokserskie

Boks, zwany również pięściarstwem, jest jednym z najstarszych sportów świata. Jest on dyscypliną sportową polegającą na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników, według określonych zasad przy ograniczonym polu uderzeń. Niegdyś walki prowadzono na gołe pięści, co powodowało nie tylko duże obrażenia u przeciwnika, doprowadzające niekiedy nawet do śmierci, ale też groziło kontuzją samego atakującego. Dopiero z czasem zaczęto stosować rękawice bokserskie i inne akcesoria. Początkowo nakładano tylko jedną rękawicę na prawą dłoń, gdyż lewa służyła do obrony i parowania ataku przeciwnika. Owijki bokserskie, nazywane również bandażami bądź taśmami, miały właśnie zabezpieczać dłoń przed urazami. Początkowo stosowane były na lewej dłoni – tej, na której nie noszono rękawicy. Miały stabilizować i zabezpieczać nadgarstek wraz ze śródręczem przed urazami. 


Początkowo były to jedynie zwykłe bandaże, którymi ciasno oplatano lewą dłoń, jednak wraz z popularyzacją boksu jako dyscypliny sportowej, ulepszono stosowany sprzęt i akcesoria, w tym również bandaże bokserskie. Niektórzy błędnie zakładają, że są one zamiennikiem rękawic, jednak nic bardziej mylnego. Stosuje się je jednocześnie z rękawicami bokserskimi. Dziś różnią się one nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale również długością oraz szerokością, dzięki czemu na rynku jest szeroki wybór asortymentu różnych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu BroSport, gdzie znajdą Państwo bogaty asortyment profesjonalnych owijek bokserskich.

Bandaże bokserskie – dlaczego są takie ważne?


Zastanawiając się, czy stosować taśmy do boksu, należy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: czy uprawiasz boks zawodowy, czy też trenujesz rekreacyjnie w domu? Od wielu lat obowiązują przepisy międzynarodowych federacji i związków pięściarskich obligujące zawodników do noszenia bandaży bokserskich. Mają one za zadanie przede wszystkim chronić dłonie i nadgarstki zawodników od kontuzji, które mogłyby na długi czas wykluczyć ich z powrotu do aktywności fizycznej. Brak stosowania owijek bokserskich lub ich nieprawidłowe zakładanie może powodować między innymi: zwichnięcia, złamania i inne urazy kości nadgarstka lub kości śródręcza oraz uszkodzenia paliczków, a czasem nawet też urazy kości strzałkowej. Jest to szczególnie widoczne w przypadku początkujących pięściarzy wychodzących z błędnego założenia, że im mocniej uderzają, tym lepiej walczą. Dlatego też osoby uprawiające tę dyscyplinę w bardziej profesjonalny sposób, wiedzą, że nie tylko ich prawidłowe założenie ma znaczenie, ale również dobranie odpowiedniego egzemplarza. W ofercie BroSport znajduje się szeroka oferta bandaży bokserskich renomowanych producentów, jak: MASTERS FIGHT EQUIPMENT, DBX BUSHIDO, TOP TEN czy Outlaw dostępne w różnych rozmiarach (od S do XL). 

Jak dobrać odpowiednie owijki bokserskie?

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest długość owijek bokserskich. Standardowe bandaże oscylują w granicach trzech, czterech metrów. Krótsze bandaże bokserskie są rekomendowane do rękawic MMA. Dłuższe natomiast, lepiej sprawdzą się w połączeniu z rękawicami bokserskimi. Wynika to z faktu wolnej przestrzeni w rękawicy. W przypadku MMA nie należy do końca usztywniać dłoni, aby umożliwiać wykonywanie dźwigni i chwytania. W boksie dłoń może zostać dużo bardziej unieruchomiona, dlatego polecane są dłuższe bandaże bokserskie.

Jaki materiał owijek bokserskich będzie dla Ciebie najlepszy?

Drugą ważną kwestią przy wyborze owijek bokserskich jest materiał, z jakiego są wykonane. Pierwszym rodzajem materiału jest bawełna. Bawełniane owijki są najbardziej popularne na rynku. Ich fenomen wynika przede wszystkim z dużego stopnia absorpcji wilgoci. Oznacza to, że bandaże będą pochłaniać pot, jednocześnie chroniąc rękawice przed ewentualnym zawilgoceniem i zniszczeniem.

Alternatywą dla bawełnianych owijek są bandaże zawierające poliester. Dzięki obecności poliestru owijki stają się dużo bardziej elastyczne od tych, w których skład wchodzi wyłącznie bawełna. Owijki bokserskie z poliestrem charakteryzują się mniejszą absorpcją wilgoci, co może być dla niektórych atutem, dla innych wadą.

Bandaże z domieszką poliestru rekomendowane są dla osób bardzo intensywnie trenujących sztuki walki. Jeśli Twój trening trwa długo, to owijki bawełniane absorbują pot jedynie do pewnego momentu. Ich możliwości pochłaniania są ograniczone. Wówczas wilgoć i pot dostaje się w przestrzeń pomiędzy owijkami a rękawicą, tym samym narażając Twój sprzęt bokserski na zawilgocenie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku owijek z poliestrem. Materiał ten ma dużo mniejsze możliwości absorpcyjne, przez co nadmiar potu zostaje na dłoniach osoby ćwiczącej, nie przedostając się tym samym bezpośrednio do rękawicy. Bandaże z poliestrem mogą więc zapewnić większą ochronę przed przedostaniem się potu pochodzącego z dłoni, w przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie rękawicy.

Jeśli Twój trening ma charakter rekreacyjny i nie spędzasz długich godzin na sali treningowej korzystniejsze będą owijki bokserskie bawełniane, które poradzą sobie z pochłonięciem umiarkowanej dawki potu.

 

Koniecznie zobacz też tarcze bokserskie | ochraniacze na piszczele | worki treningowe

  • Sklep zamknięty